Barion Pixel

Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k használatát a cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Elfogadom
Menü

Minden, amit tudni akartál a virágvizekről.

Minden, amit tudni akartál a virágvizekről.

A nyári romaterápia szinonimájává kezdenek számunkra válni a virágvizek, mivel nagyon sok olyan felhasználási móddal rendelkeznek, melyek nyári időszakhoz kapcsolódnak, és nagyon jól ki tudják egészíteni az illóolajok használatát. Ezért igyekeztünk most egy olyan tudásanyagot összerakni, amely mindenki számára érthető módon tartalmazza azokat a legfontosabb információkat, melyek a felhasználásukhoz szükségesek.

A virágvizek testünk és lelkünk számára nagyon fontos hatóanyagokat tartalmaznak. Ezek az illóolajok lepárlásakor visszamaradó vizes oldatok, mivel a növények illó komponensei (az illóolaj összetevői) elpárolognak a desztillációs folyamat során. A visszamaradó vizes oldatban azok a hatóanyagok maradnak meg, melyek vízben oldhatóak. Ezek az illatos vizek tartalmazzák az esszenciáját a növénynek, ami benne volt a növényben, amikor az még élt és növekedett.

Olyan bőrápolók, amik tejesen természetesek, tiszták, mivel az illóolaj gőzdesztillációja során kerül befogásra az igazi hidroszol.  Az összetevői forró gőzök voltak, amit egyetlen mikroorganizmus sem tolerál, így alapvetően sterilek is. A virágvizek nem tartalmaznak mást, csak vizet és a növények leginkább vízben oldható részeit, valamint az illóolajok mikroszkopikus cseppjeit.

Általánosan elmondható a virágvizekről, hogy csodálatos bőrápoló és sebgyógyító hatással rendelkeznek. Ugyanakkor minden virágvíz hidratáló hatással rendelkezik, ezért nyáron különösen indokolt lehet a használatuk, de természetesen az év bármelyik részében alkalmazhatjuk őket. És szintén minden virágvízre jellemző sok illóolajjal szemben, hogy mint alacsony hatóanyag tartalmú oldatok, alkalmasak a bőrön közvetlenül hígítás nélküli felhasználásra. Ez az a tulajdonságuk, amely a gyakorlati felhasználásuk szempontjából elsősorban megkülönbözteti őket az illóolajoktól. És ez teszi őket hihetetlenül egyszerűen használhatóvá, könnyen elérhetővé téve jótékony hatásaikat. Vágjunk is bele akkor a gyakorlati felhasználásuk témájába!

Hogyan használjuk a virágvizeket? Összeállítottunk egy listát, melyben típusokra lebontva találhatók az egyes virágvizek hatásai az egyszerűség és átláthatóság kedvéért:

Római Kamilla: Megnyugtatja és kiegyensúlyozza a bőrt, alkalmas minden bőr típusra, különösen érzékeny és irritált bőrre ajánljuk. Gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik.

Damaszkuszi Rózsa: Kiváló nyugtató tulajdonságokkal rendelkezik, növeli a bőr nedvességtartalmát így száraz, érett és vízhiányos bőrre ajánljuk. Az illata alapján is sokan választják.

Neroli (Naracsvirág) virágvíz: Összehúzó hatása révén szabályozza a bőrünk olaj termelését, így elsősorban a fiatal, problémás zsírosodásra hajlamos bőr ápolására ajánljuk.

Levendula virágvíz: Enyhén összehúzó, antiszeptikus, és nyugtató hatású. Különösen alkalmas csípések, bőrirritációk és napégés gyógyítására.

Olasz szalmagyopár: Fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, ezért csípések horzsolások kezelésre is alkalmas. Emellett érett és ekcémás bőr kezelésre ajánljuk.

Bourbon geránium: Pórusösszehúzó, és segíti a sejtek regenerálását, bármely bőrtípushoz kiváló választás. Hormonkiegyensúlyozó hatása révén hatékonyan alkalmazható a  tinik problémás bőréhez is.

Labrador tea: Antioxidánsokban gazdag, tisztító és méregtelenítő hatásokkal rendelkezik, ugyanakkor nyugtat, és stimulálja az immunrendszert. Bőrtípus tekintetében elsősorban az érett és öregedő bőr számára kiváló választás.

Zöld mirtusz: Nagyon jó bőrmegújító és nyugtató tulajdonságokkal rendelkezik, ezért használhatjuk hegek kezelésére, illetve irritált, kipirosodott bőr esetén.

Melissa virágvíz: Kifejezetten a  problémás, irritált és ekcémás bőrtípus számára ajánljuk.  Emellett szintén alkalmas napégés és ajak herpesz kezelésére.

Kerti kakukkfű virágvíz: Antibakteriális, antivirális és gombaölő tulajdonságai révén bőrfertőzések kezelésére, akné és rovarcsípés kezelésére ajánljuk. Mélytisztító hatású,  a  tág pórusokat összehúzza, ezért nagyon jó ápolója a problémás bőrnek.

Orbáncfű virágvíz: Puhítja és tisztítja az arcbőrt. Zúzódások és napégés kezelésre is használható, nyugtató és antimikrobiális hatása révén.

Borsmenta virágvíz: Kiválóan használható általános frissítő, hűsítő testpermetként nyáron. Fájdalomcsillapító és hűsítő hatása révén ugyanakkor kisebb sérülések esetén enyhíti a fájdalmat, illetve segíti a fáradt lábaink megpihenését.

Balzsamos szuhar virágvíz: Sejtregeneráló és ránctalanító tulajdonságai révén az érett bőr ápolására ajánljuk. Pórusösszehuzó és baktericid tulajdonsága miatt pedig a problémás bőr ápolására is kiváló.

Ha pedig kisérletező kedvű vagy, és készítenél magadnak házi testpermetet, íme pár rceptötlet:

1. Szúnyogriasztó spray házilag: Hígíts fel a Szúnyog-stop illóolaj-keverékből 10-15 cseppet 100 ml virágvízbe, és tedd egy spriccelős flakonba, használat előtt rázd fel, és már használhatod is a ruhádon. Ha 10 ml gyógyszertári alkoholt is adsz a keverékhez, segíted az illóolajok elegyedését. Használat előtt rázd fel!

2. Kullancsriasztó spray házilag: Hígíts fel a kullancs-stop illóolaj-keverékből10-15 cseppet 100 ml virágvízbe, és tedd egy spriccelős flakonba, használat előtt rázd fel, és már használhatod is a ruhádon. Itt is 10 ml gyógyszertári alkoholt érdemes hozzáadni.

3. Hűsítő-nyugtató levendulás testpermetet leégésre: Tegyél 100 ml damaszkuszi rózsa virágvízbe 10-20 cseppet a levendula illóolajból. Ezzel gyorsíthatod a leégés gyógyulását. az alkohol ez esetben is segítheti az oldódást, de nélküle gyengédebb testpermetet fogsz kapni, és lehet, hogy a leégett bőröd ezt jobban fogja díjazni.

4. Római kamilla virágvizes nyugtató testpermet: Ugyanezt előadhatjuk római kamilla virágvízzel is. A levendula illóolaj mellé ez esetben még a római kamilla illóolajból is raknék pár cseppet. Nagyon hatékony, és harmonikus illatú, nyugtató testpermet lesz az eredmény.

5. Végül egy igazi nyári ötlet: Az édes virágillatok kedvelői kipróbálhatják a narancsvirág virágvizet édesebb, virág illóolajokkal keverni. Én mindenképp raknék bele ilang-ilangotmuskotályzsályát, és ízlés szerint kipróbálhatjuk a gerániumot is. 

Tartalomhoz tartozó címkék: blog bejegyzések

Keresés