A karácsony illatai: Szegfűszeg

Szegfűszeg a mirtuszfélék családjába tartozik botanikai neve Eugenia caryophyllata. A 18. századig csak őshazájában termett és halálbüntetés járt a csempészéséért. Manapság Indonéziában, és a trópusi Afrikában, Zanzibáron és Madagaszkáron termesztik. Fája örökzöld, 15-20 méter magasra is megnő. Rózsaszínes rügyeiből illatos vörös virágok, később lila gyümölcsök fejlődnek.
A fűszert a vörös virágbimbókból készítik, melyeket pálmalevélbe csomagolva szárítanak, addig míg el nem nyeri közismert barna színét. A fiatal bimbók a legillatosabbak, ezek formája a szögre hasonlít, innen ered a szegfűszeg név. Kesernyés, kissé égető ízét magas illóolaj tartalma adja. Fűszerként likőrök sütemények ízesítésre használják, fahéjjal kombinálva is sokféle likőrös italt készítenek belőle. Virágát Indonéziában cigaretta illatosítására használják.
Az ókori egyiptomi illatok hagyományos alapanyaga volt, ma a parfümöknek kölcsönöznek vele misztikus, keleties jelleget. Görögök, Rómaiak és Kínaiak által is gyakran alkalmazott illóolaj volt, a fogfájás csillapítására és lehelet frissítőként használták, legendák szerint csak így lehetett a császárhoz járulni. Antiszeptikus tulajdonságai miatt a fertőző betegségek megelőzésére alkalmazták, mint például a pestis.
A szegfűszeg illóolaja:
Illóolaját a virágrügy vízgőzdesztillációjával nyerik. Jellemzője a friss gyümölcsös fejillat és a mély édes, fűszeres aljegyek. Kémiai összetételét tekintve legnagyobb mennyiségben eugenolt, eugenol-acetátot, és béta-kariofillen-t tartalmaz.
A szegfűszeg jótékony hatásait a következő tulajdonságainak köszönheti: antimikrobális, antiszeptikus, gomba és vírusölő, afrodiziákum és stimuláló. Illóolaját sokféle betegség esetén alkalmazhatjuk, mint például a fogfájás, emésztési zavarok, köhögés, asztma, fejfájás, stressz és vér tisztítására. De ezek közül a legfontosabb felhasználási területe a szájápolás, sok fogkrém és szájvíz összetevői között is megtalálható.
Fertőzésgátló hatása révén segít a megfázás és influenza megelőzésében. Alapvetően fájdalomcsillapító, kellemes közérzetet biztosító és revitalizáló. Masszázsolajhoz keverve enyhíti a merev görcsös izmok és reumás ízületek fájdalmát. Ha a hidegben átfagytunk fürdővízhez adjunk egy két cseppet, hogy átmelegítse átfázott tagjainkat.
Lelki hatását tekintve serkenti a mentális és érzelmi finomenergiák áramlását, frissít és megerősít.
Mire figyelj használatánál?
Ne használjuk érzékeny vagy túlérzékeny bőrön! A fürdővízhez maximum 1-2 cseppet, 100 ml masszázsolajhoz pedig maximum 1 ml-t adjunk!
Karácsonyi tipp:
Tűzdeljünk tele egy narancsot szegfűszeggel, akasszuk ki, vagy tegyük egy kosárba fahéjjal és fenyőágakkal díszítve. Hogy üde és friss maradjon, azért mindennap cseppentsd rá a narancs fahéj, és szegfűszeg illóolaját. Élvezd a kellemes fűszeres illatát, ahogy átjárja és melegséget kölcsönöz otthonodnak. Az illóolajokat párologtatva a tűz látványa a feng shui szerint, barátságos és kellemes hangulatot teremt.
Próbáld ki te is ezt a kellemes karácsony hangulatát idéző illóolajat!
Lívia és az Aroma manufaktura család