A nélkülözhetetlen orbáncfű olaj

Az orbáncfű olaj a bőrnek is hasznos ápolója, a flavonoidok megvédik és nyugtatják a bőrt, gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatása révén pedig a pattanásokat elmulasztja. Így zsíros vagy a száraz a bőrnél is ez a hatás érvényesül, simább és egészségesebb lesz a bőröd.
Az orbáncfű segíti az elasztin termelést, bőrödet rugalmassá teszi és csökkenti a ráncok megjelenését. Természetes illóolaj tartalmának köszönhetően hidratálja bőrödet. Az égő, viszkető, kipirosodott bőrt megnyugtatja. Tannin tartalmának köszönhetően enyhíti a bőrirritációt, ami kisebb vágásokból vagy ekcémából ered. Égési sérülések, sebek, rovarcsípések kezelésére is alkalmazzák.
A gyógyászatban gyulladáscsökkentő és sebgyógyító hatásait már a középkor óta használják. Hippokratész feljegyezte sebgyógyító és vízhajtó hatását, valamint hátfájás kezelésében kifejtett pozitív hatását. Az olaját 17. században kezdték el használni, mint balzsam égési sérülésekre.
Az utóbbi időkben ismét növekedett népszerűsége, manapság már vizsgálatok is bizonyítják az orbáncfű depresszió ellenes hatását, mely összehasonlítható a hagyományos antidepresszánsokkal. Magas hypericin tartalmú, emellett más flavonoid vegyületeket is tartalmaz. Ha egy friss virágot szétdörzsölsz az ujjaid között, pirosra színezi ujjadat, ez a hypericin, tehát ha az olaj is szép piros színű, az jelzi a flavonoidok jelenlétét. Mivel a flavonoidok segítenek megőrizni a vénák integritását, ezért hasznos a visszerek kezelésében is. Hatóanyaga a hypericin mellett még a hyperforin, ezekről azt tartják, hogy gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatásúak. A gyulladáscsökkentő hatása miatt fontos szerepe van a reumás fájdalmak enyhítésében is.
Egy kicsit magáról a növényről:
Európában őshonos növény, latin neve a Hypericum perforatum, latin hyper jelentése „fent” az icum pedig a „szellemet” jelent. Neve onnét eredeztethető, hogy az ajtó fölé lógatták, hogy megvédje a házat a gonosz szellemektől. A népnyelv nevezi még csemegefűnek, patikai csengővirágnak, csengőlinkának, lyukaslevelűfűnek. Mivel virágzása június 24 környékére tehető, Szent János virágnak is nevezik.
Teája ellenszere a depressziónak, emellett vese- és epe betegségek, szív és ideggyengeségek kezelésére alkalmas. Olaját a friss virágokból növényi olaj segítségével vonják ki, mely napfény hatására nyeri el jellegzetes vörös színét. Zúzódásokra, gyulladásokra, első fokú égési sérülésekre, aranyérre, és idegi fájdalomra használják. Fényérzékenyítő hatása miatt, alkalmazása esetén kerülni kell a napfényt.
Tipp: Olaja pedig mindig jó szolgálatot tesz főként a konyhában, ha megégeted magad. Megégetett bőrfelületet hűtsd le alaposan, majd kend be orbáncfű olajjal, a legjobb hatás elérése érdekében borogasd levendula illóolajával is. Ugyanez igaz a nyári napégette bőrfelületekre is. De itt különösen figyelj, hogy használata után kerüld a napfényt! Például csak naplemente után kend be magad, és másnap kerüld az erős napsugárzást, ami amúgy se esik jól a napégette bőrödnek.
Használd te is örömmel!
Lívia és az Aromamaufaktúra család