Az öko háztartás ABC-je
Nézzük először a mosást. De mi a baj a hagyományos mosószerekkel?
Egyre többen panaszkodnak, hogy családtagjaikon, gyermekeiken, vagy saját magukon kellemetlen, viszkető bőrpanaszokat észlelnek. Ezeket az ekcémás, vagy kiütéses jellegű bőrproblémákat nagyon gyakran a ruháink, pontosabban azok a mosószerek okkozzák amikkel a ruháinkat mossuk. Az ok az üzletekben kapható mosószerek összetételében keresendő. Egy üzletben kapható mosószer a következő kemikáliákat tartalmazza:
- felület aktív anyagok
- enzimek
- lúgok
- aktív oxigén
- optikai fehérítők
- színvédő anyagok
- foszfát
Ezek a vegyi anyagok irritálják a szervezetünk legnagyobb felületű immunrendszerét, a bőrünket. A viszketéssel, a pirosodással jelézi a bőrünk, hogy nem bír több ilyen vegyszert a szervezetünk.
Érdemes persze azon is elgondolkodnunk, hogy ezekkel a kemikáliákkal, mennyire szennyezzük a környezetünket. Évente több ezer tonna mosószert öblítünk bele a vizeinkbe, a talajunkba, ami után visszakerül az asztalunkra az ivóvizünkben, a táplálékunkban.
Szerencsére van megoldás: A mosószóda.
A mosószóda egyszerre két funkciót is betölt, lúgos kémhatása miatt feloldja a zsírokat, emellett lágyítja a vizet. Az átlagos szennyeződésű ruháinkat tökéletesen tisztára mossa. És a hatás fokozása érdekében rendelkezésünkre állnak még további ökobarát anyagok. A felület aktív anyagokat egyszerűen mosószappannal helyettesíthetjük.
Egy adag mosáshoz nem kell más, mint 50 ml mosószóda, ha nagyon szennyezett a ruha, érdemes előtte áztatni is. Ez tökéletesen eltávolítja a zsíros foltokat, és szép tisztává varázsolja ruháinkat. Foltok eltávolítására is vannak trükkök, azokat lejjebb vázoljuk.
Érdemes folyékony mosószert is készíteni, mert roppant kényelmes a használata, valamint így egy univerzális hatású mosósszer áll rendelkezésünkre. Mi így szoktuk csinálni:
- 100 g lereszelt mosószappan
- 100 g mosószóda
2 liter forrásban levő vizben kell a szappant beletenni, és addig keverni, hogy feloldódjon, még 3 liter vízet adunk hozzá és ismét felforraljuk, végül belekerül a mosószóda is. Hagyjuk kihülni, összeturmixoljuk és kannába vagy üvegekbe töltjük. Használat előtt mindig fel kell rázni, és egy mosáshoz kb 1dl-t kell adni. Illatosítani illóolajokkal már kihűlt állapotában tudjuk, literenként 10-15 csepp illóolajat (vagy igény szerint többet) adva hozzá.
És mi a helyzet az öblítőkkel?
A hagyományos öblítők puhává és illatossá varázsolják ruhádat, emellett semlegesítik az esetlegesen ruhákban maradt mosóport. Sajnos ennek a puhaságnak nagy ára van. Olyan allergén anyagok kerülnek a szervezetbe, amiknél nem az a kérdés, hogy okoznak-e bajt, hanem az, hogy mikor. Használj ecetet vagy citromsavat (ennek nincs is kellemetlen szaga) és illóolajat. 1 literes üvegbe tegyél:
-
100 ml ecetet vagy 1 evőkanál citromsavat
-
40 csepp illóolajat
Önts fel vízzel, ebből tölts kb 50ml-t a mosógép öblítőrekeszétbe. Az ecet és citromsav semlegesíti az esetlegesen a ruhában maradt mosószódát, emellett puhábbá varázsolja a ruhákat. Az illóolajak fertőtlenítenek és illatossá teszik ruháidat.
Azt már sokan tudjátok, és tapasztaltátok, hogy az öko mosás teljesen versenyképes a hagyományos mosószerekkel, de mi a megoldás, hogy eltűnjenek azok a makacs foltok?
Megnyugtatlak benneteket, hogy a természetes tisztítószerekkel mindezekre a problémákra van megoldás! Sőt! Több szerből választhattok, így sokkal testre szabottabban kezelhetitek a legmakacsabb foltokat is, mint azt korábban tettétek.
Vegyük hát sorra ezeket a természetes szereket!
Aktív oxigénes fehérítő:
A legjobb általános folttisztító szer. Ennél a tisztítószernél az aktív oxigén hatása van segítségünkre. Miközben a meleg vízben szétbomlik a felszabaduló oxigén fertőtlenítő, folteltávolító, és szagtalanító hatását fejti ki. Legjobban legalább 60°C-os vízben működik, makacs foltok estén ezt vedd figyelembe. Ez a leghatásosabb általános folteltávolító szer, hiszen mindenféle folt ellen felveszi a harcot, mondhatjuk, hogy olyan, mint a hypo, csak nem bántja közben a ruháid színét. Minden mosáshoz használhatod, hogy ruháid foltmentesek és élénk színűek legyenek.
Ha specifikusan valamilyen folt eltávolítására keresel megoldást, akkor a következőket ajánljuk:
Szódabikarbóna:
Fehérítésre, a mosóvíz lágyítására, és foltos ruhákból a zsíros szennyeződések eltávolítására használjuk, emellett megszünteti a kellemetlen szagokat is.
Tipp:A friss borfoltot eltüntetheted, ha szódabikarbónát szórsz rá, a friss zsíros foltokra pedig szórd rá és hagyd 1-2 órát rajta, amíg fel nem szívja a szennyeződést, majd porszívózd ki.
Mosáshoz hogyan használjuk ezeket a szereket?
Mosódióval, vagy mosószódával való mosáshoz adjunk 2 evőkanál oxigénes fehérítő port, vagy szódabikarbónát a mosópor adagoló rekeszébe, hogy ruháid megőrizzék fehérségüket és a foltokat eltávolítsuk.
Tipp: foltok előkezelésére pépesítsünk egy kiskanálnyi port, tegyük rá a foltra, majd egy-két óra után mossuk ki. Az aktív oxigénes fehérítő esetében kevés vízzel lehet egy pépet készíteni, amit közvetlenül a foltra kenhetsz.
Citromsav:
A citromsavnak nagyon látványos fehérítő hatása is van, ez nagyon hasznos például lepedők mosásánál, hogy vakítóan fehérek legyenek. Emellett megbirkózik a zsír és izzadság foltokkal is. Használata előtt minden esetben színpróba javasolt!
Tipp: A beszáradt gyümölcs és rozsdafoltok esetén kiváló segítség, ha átitatod citromsavas oldattal az anyagot, majd kiöblíted meleg vízzel.
Tudtad, hogy a zöld dió héj vagy új krumpli pucolásnál ha megbarnul a kezed azt citromsavval tudod eltüntetni? Ha a ruhádat éri ilyen szennyeződés, akkor is ez a megoldás.
Illóolajok és illóolaj-keverékek:
Környezetbarát mosás és takarítás illatosítói. Felmosó vízbe, és fürdőszobai, konyhai felületek lemosásához is használjunk illóolajakat. A szódabikarbóna, és a mosószóda gondoskodik a zsíroldásról, az illóolajok pedig a fertőtlenítésről.
Mosáshoz is használjunk illóolajokat! Egy literes flakonba öntsünk egy deci ecetet, vagy egy kanál citromsavat, öntsük fel vízzel, majd csepegtessünk bele 50 csepp illóolajat, minden használat előtt rázzuk össze, és öntsük a mosógép öblítő rekeszébe, mivel ez egy híg oldat nyugodtan lehet a max jelzésig tölteni. Kedvünk szerint készíthetünk töményebb változatot is, de akkor kevesebbet használjunk mosásonként.
A citromsav és az ecet nem csak az illóolajok oldódását segíti elő a vízben, hanem megakadályozza mosógépünkben a vízkő lerakodását is, emellett az esetlegesen a ruhában maradt mosószer maradványokat is semlegesíti. Az illóolajok kifejtik
hatásukat, ruháink pedig tiszta és friss illatúak lesznek.
Takarításhoz is használhatjuk ezeket a szereket.
A szódabikarbóna nagyon hasznos takarítószer. Takarításhoz kétféleképpen használhatjuk, készíthetünk kevés vízzel pépet, ezzel könnyen eltávolíthatók az edényekre és a tűzhelyre odaégett ételek. Egy tál meleg vízbe tegyél 2 evőkanál szódát, ezzel bármilyen zsíros felület megtisztítható. Kiváló szagtalanító.
Használata: tegyél a hűtőbe, egy kis tálkába szódabikarbónát, hogy megszabadulj a „hűtőszagtól”, de a cipődbe is szórhatsz egy keveset szagtalanítás céljából.
A citromsav A természetben is előforduló anyag, melyet enyhén savas kémhatása miatt szaniterek, konyhai gépek vízkőmentesítésére szoktak használni. Emellett a rozsda és gyümölcsfoltok eltávolításában is segítségünkre lehet. A citromsav savas kémhatása miatt használata során használjunk kesztyűt!